Získat půjčku bez doložení příjmu je celkem složité

Při stabilním příjmu nebudete mít s vyřízením půjčky problém.  To ani v bance, ani v nebankovní společnosti. Ne všichni mohou ale příjem správně doložit. Získat pak půjčku je mnohem složitější.

Banky a nebankovní společnosti se nehrnou do půjčování lidem bez příjmu, jsou pro ně rizikoví. Navíc zákon od poskytovatelů půjček vyžaduje prověření schopnosti splácet.

Ochrana před rizikovými lidmi

Poskytování půjček se dělá pro zisk, ne z lásky k lidem. Proto je třeba, aby lidé peníze vraceli. Ideální je klient, který na 100% peníze vrátí. Riziko je zde ale vždy. S některými skupinami lidí je větší problém. Pokud pracujete ve státní instituci, pro věřitele jste velice žádaní klienti. Lidé pracující v soukromé sféře jsou více rizikoví. Pak jsou zde lidé bez práce. Je jasné, že lidé, kteří nejsou zaměstnaní, budou mít se splácením půjčky problém. Z podpory nebo dávek moc na splácení nezbývá. Společnosti vědí, že půjčovat takovým lidem je ztrátou času a peněz.

Nezaměstnaní lidé s příjmem

Někteří nezaměstnaní mají jediný příjem z podpory nebo sociálních dávek. Ovšem u nás to funguje tak, že ne každý nezaměstnaný je skutečně nezaměstnaný. Práce na černo je realitou. Především v podobě placení peněz na ruku. Člověk je zaměstnaný, ale na papíře má malou nebo minimální mzdu. Příjem dokládat může, ale oficiálně je příliš nízký. Skutečnost ale může být jiná. Někteří lidé jsou na úřadu práce, a přivydělávají si různými způsoby.  

Další skupinou lidí jsou živnostníci. Mnozí podnikatelé si žijí celkem dobře, oficiálně však mají na daňovém přiznání nulu. Ti jsou ve složité situaci, pokud by žádali o půjčku. Některým poskytovatelů, stačí výpis z účtu, na kterém vidí pravidelný přísun peněz. Ovšem pokud jde platba na ruku, s dokládáním je problém.

Požadavky Zákona o spotřebitelských úvěrech

Stát se rozhodl vstoupit na trh s půjčkami a vnést do něj pořádek a pravidla. Poskytování půjček je regulováno několika zákony. Nejběžnější spotřebitelské úvěry se řídí zejména Zákonem o spotřebitelských úvěrech. Pojednává o náležitostech smlouvy, o čem musí věřitel klienta informovat, o způsobech vypočítání roční procentuální míry nákladů (RPMN). Poskytovatel půjčky musí prověřit schopnost klienta splácet půjčku. Mnoho lidí si bere půjčky bez rozmyslu. Stát jednoduše chce takovým situacím předejít, a od poskytovatelů vyžaduje, aby půjčovali jen lidé, kteří prokazatelně dokážou své závazky splácet. Spotřebitel je zase povinen poskytnout přesné a pravdivé údaje pro takové posouzení.

Banky a nebankovní společnosti jsou tak státem nucené prověřovat příjem žadatelů o půjčky. Poskytovatelé jsou pod drobnohledem Národní banky. Při porušení zákona hrozí vysoké pokuty, nebo znemožnění poskytování úvěrů.

Řešení

Získat půjčku bez doložení příjmu však není nemožné. Máte dvě možnosti:

  • zajistit úvěr nemovitostí
  • využít mikropůjčku

Úvěry bez dokládání příjmů zajištěné nemovitostí  

Poskytovatelé půjček od vás potřebují záruku, že jim peníze vrátíte. Nemusí to být jen doklad o příjmu. Peníze na vás mohou i vymáhat. Banky a nebankovní společnosti mají velmi rádi nemovitosti. Taková záruka dokáže obměkčit nejednoho poskytovatele. Většina banky při psokytování hypoték vyžaduje potvrzení o příjmu. Ne ale všechny. Americká hypotéka (spotřební úvěr zabezpečený nemovitostí) je finančně výhodným řešením. Takové půjčky většinou nesou nízkou úrokovou sazbu. Pokud nebudete moct splácet, přistoupí společnost k exekuci a své peníze nakonec dostane zpět. Takové půjčky jsou doménou nebankovních společností nebo souromých poskytovatelů. Nebankovky se méně starají o to, zda jste skutečně schopní splácet. Z exekuce má nebankovka nakonec někdy i větší zisk. Proto pozor- půjčovat si se založením nemovitosti je rizikové, až hloupé u nezaměstnaných osob. I amlá půjčka vás tak dokáže připravit o střechu nad hlavou. Pokud příjm máte, i když bez doložení, je to trochu menší riziko Dejte si ale pozor, a to zejména na půjčky na směnku.

Mikropůjčky od nebankovních společností bez dokládání příjmu

Pokud při půjčce nechcete riskovat dům nebo byt, nebankovní společnosti vám přece jen mohu půjčit. Ovšem nebude to nijak mnoho. Půjčí vám maximálně pár tisícovek. Tyto půjčky se jmenují půjčky do výplaty, rychlé půjčky, sms půjčky nebo finské půjčky. Vyřídíte je přes internet nebo smsku. Jsou rychlé a pohodlné. Po schválení můžete mít peníze v průběhu jednoho dne. Pokud si u nebankovky půjčujete poprvé, můžete si půjčit méně. Ovšem jakmile úvěr splatíte, získáte důvěru, a maximální částka bude zvýšená. Dalším znakem je velmi krátká doba splatnosti, většinou do jednoho měsíce. Proto se vžil název „půjčka do výplaty“.