Půjčky pro nezaměstnané bez ručení– existují?

Ztráta zaměstnání dnes není neobvyklá záležitost. Přijdete o příjem, ale pravidelné měsíčné výdaje vám zůstanou. Někdy se člověk dostane do situace, kdy je nevyhnutelné půjčit si peníze. Půjčky pro nezaměstnané bez ručení existují, vždy záleží na situaci. V nabídkách produktů těžko budete hledat úvěry pod tímto názvem. Při těchto kritériích se samozřejmě nebude jednat o velkou částku. Do skupiny nezaměstnaných patří lidé i s drobným příjmem, například důchodem, mateřskou dovolenou, rodičovským příspěvkem nebo ošetřovatelským příspěvkem. Jakmile nechcete ručit, musíte dokázat, že nějakým způsobem dokážete úvěr splácet.

V zásadě platí, že než vám někdo půjčí třeba jen pár korun, tak si vás pořádně prověří. Čím vyšší částku požadujete, tím bude prověřování a dokládání, případně i ručení, důslednější. Některé úvěry bez ručení, a to jakéhokoliv, zkrátka nedostanete. Čím méně ručíte, tím je vyšší úrok, další náklady a roční procentuální míra nákladů (RPMN). To vše musí dlužník splatit. Možností jsou banky, nebankovní společnosti i soukromé osoby.

Jak (ne)pochodí nezaměstnaný v bance

Půjčit si v bance je bezpečnější a lepší volba, alespoň se to říká. V bance vás nemusí vyjít půjčka tak draze jako v nebankovce, obzvláště pokud se vyskytnou problémy se solventností. Každý si musí zhodnotit míry rizika a schopnosti splácet.

Bez ručení si v některých bankách můžete půjčit formou bezúčelového úvěru až do výše 650 000 Kč, s dobou splatnosti většinou 1 až 5 let. Často jsou zde poplatky za úvěr a také úroky, od 7 do 21%. Očekává se ovšem, že jste zaměstnaní a dokážete doložit příjem.

Každá žádost o poskytnutí věru vyžaduje kromě doložení totožnosti i ověření vaší bonity. Banky zajímá výše pravidelných příjmů za určité období. Dále rozhoduje i věk, profese nebo počet dětí. Pokud máte záznam v úvěrovém registru, banka vám nepůjčí. I pokud máte nedoplatky za sociální pojištění nebo jste nespláceli uspokojivě.


Vždy je ideální žádat o úvěr v bance, kde máte aktivní účet. Když jste bez práce kratší dobu a ještě se to neprojevilo na vaší bonitě, můžete získat menší úvěr, někde dokonce s odkladem prvních splátek. Jak využít bonitu? Jendou z možností je i zřízení kontokorentního úvěru, což znamená povolené přečerpání k běžnému účtu. Některé banky vyžadují potvrzení ze zaměstnání nebo poslední daňové přiznání, také si ověřují údaje na Sociální pojišťovně. Obzvláště v prvním roce podnikání tak bývá návštěva banky často zbytečná.

Lehce dostupné úvěry v bance

Některé úvěry se dají získat poměrně snadno. Nabídka spotřebních úvěrů na cokoliv a bez ručení je široká. Každá banka mluví o podmínkách získání úvěru. Někdy se jedná o doklad od zaměstnavatele, často je určující výška příjmu. Může vám posloužit dobrá úroveň vaší bonity. Jakmile je vaše bonita nízká, což je typické pro déle nezaměstnaného člověka a lidi s nízkým nebo téměř žádným příjmem, logicky vám žádná banka nepůjčí.

ČSOB Bezúčelový spotřební úvěr

Tento úvěr se jeví docela zajímavě. Nepotřebujete potvrzení o výši příjmu, a to pokud jste klientem ČSOB a vaše výplata chodí alespoň 3 měsíce na váš účet v této bance. Rozsah je od 15 000 do 500 000 Kč, s délkou splácení od 1 do 5 let. Peníze můžete mít na účtu do 24 hodin. První 3 splátky se dají dokonce posunout. Roční úvěr je od 8,9% a počítejte s tím, že poplatek za poskytnutí úvěru činí 2% z půjčené částky.

Dostupná půjčka od Poštovní banky

Poštovní bance si bezúčelový spotřební úvěr můžete vyřídit očividně nejsnadněji. Bemusíte mít potvrzení o příjmu. Jakmile jste déle než 6 měsíců klientem banky, nepotřebujete ani doklad o adrese. Půjčit si můžete od 10 000 do 180 000 Kč. Rozsah splácení začíná na 20 měsících a končí 70 měsíci.

Jakmile jste klientem banky a peníze se převedou na váš účet zde, za poskytnutí úvěru neplatíte. Pokud byste chtěli peníze v hotovosti nebo byste chtěli peníze převést na účet u jiné banky, zaplatíte asi 800 Kč poplatek. Minimální míru roční úrokové sazby, která je 19%, by mohla závidět nejedna nebankovka. Ovšem při finančních problémech si splácení můžete odložit až o 6 měsíců.

Pro bankovky do nebankovky

Za posledních 20 let se nebankovní instituce rozrostly jako houby po dešti. Půjčit si zde můžete expresně a snadno, někdy to trvá jen několik hodin. Tyto společnosti nabízejí rychlé a pohodlné formy vyřízení půjček. Běžné jsou půjčky přes internet, na základě SMS zprávy nebo telefonního hovoru.

U nebankovek se samozřejmě nedočkáte takové stability a standardu jako v bankách. Nepodléhají takové regulaci a založení není složitý proces. Ovšem jejich služby jsou i navzdory tomu velmi žádané. Nabízejí pohodlí a rychlost. Získání půjčky je zde výrazně jednodušší, klienti se méně důkladně prověřují.

Výše poskytnutých prostředků nepřekračuje spotřební úvěry v běžných bankách. Bývají to maximálně desítky tisíc korun. Ohromný rozdíl je ale v RPMN. V bance dostanete samotný úrok už od 7%, v nebankovních společnostech se spodní hranice pohybuje okolo 14% běžně ale nad 20%. Musíte počítat s tím, že za úvěr snadno dostupný také vydatně zaplatíte. Výše RPMN je důležitým ukazatelem, není shodná s úrokem.

U vyšších úvěrů se bez ručení nemovitostí neobejdete. U menších částek potřebujete prokázání příjmů nebo spoludlužníka. Pro nezaměstnané bez možnosti ručení jsou tu zpravidla jen malé půjčky, a to ve formě finských půjček s velkou RPMN.

Důležité je pečlivě si projít smluvní podmínky, skryté poplatky a případné sankce.

Málo muziky za mnoho peněz?

Nabídka půjček na cokoliv bez ručení je veliká a stále narůstá. Vše stačí vyřídit od počítače nebo přes mobil, samozřejmě i na kamenné pobočce. Na stránkách najdete počitadlo a získáte tak přehled o tom, kolik celkově zaplatíte. Půjčky můžeme rozdělit do tří základních skupin.

Mezi přední poskytovatele, u kterých nepotřebujete ručení, a výše úvěru se vyrovná běžnému spotřebnímu úvěru v bance, patří Cetelem. Můžete si zde půjčit až 650 000 Kč a splácet 120 měsíců. Na konci vrátíte vlastně dvojnásobek. RPMN závisí na výši půjčené částky, výši splátek a délce splácení. U nebankovek si připlatíte zkrátka mnohem více. Potřebujete i potvrzení o příjmu.

Ve druhé skupině nebankovních společností budete rovněž muset podat informace o vašem pravidelném měsíčním příjmu. Mezi přední poskytovatele této prostřední skupiny nebankovních půjček u nás patří Provident, Home Credit a Profi Credit. Většinou půjčky začínají na pár tisících korun a nepřekročí hranici 150 000 Kč. Potřebujete minimálně jeden doklad totožnosti, potvrzení o příjmu, případně i výpis z vašeho účtu za určité období. Důchodci potřebují důchodový výměr.

Třetí skupinou jsou „finské půjčky“.  S těmi se za poslední dobu roztrhl pytel. Jde o takovou malou pomoc do další výplaty. Mikroúvěry dosahují maximálně několika tisíců korun. Musíte ale počítat s vysokou RPMN a s krátkou dobou splatností, která bývá zpravidla 30 dní. Lhůtu si můžete prodloužit, ale za vysoké poplatky. Mezi tyto poskytovatele patří v Česku Ferratum, SMSCredits, CreditON, Trila nebo Půjčkomat. Kromě účtu v bance a telefonního čísla nepotřebujete nic. Nevyžaduje se potvrzení o příjmu ano výpisy z účtů. Můžete být i nezaměstnaní.

Půjčky od soukromých osob

Dalším způsobem nebankovních půjček je půjčka od soukromé osoby. Existuje i několik portál, které sdružují nabídky soukromých osob a kde můžete přidávat i poptávky. Jsou to například Trhpujcek.cz nebo Pujckovo.cz. Dlužník podepisuje směnku, ostatní okolnosti ale závisí na osobní domluvě. Je potřeba být opatrní a dobře si prostudovat podmínky, které podepisujete. To ovšem platí i u bank a nebankovních společností.

Nikdy nic nepodepisujte, pokud si nejste jisti. Berte na vědomí své možnosti splácení. Nesplacené závazky vás mohou dostat do obrovských finančních problémů.