Půjčka pro začínající podnikatele a živnostníky – od koho?
Mnoho lidí se rozhodně podnikat. Buď jim nevyhovuje stávající zaměstnání, chtějí se postavit na vlastní nohy, nebo začnou podnikat ihned po škole či dokonce v průběhu studia. Vyžaduje to sebezapření a odvahu. Možná jste ještě nezačali, ale rádi byste se vymanili z okovů neuspokojivého pracovního poměru. Samozřejmě je potřeba mít aspoň minimální finanční prostředky. Kde je získat?
Ať už podnikáte nebo o podnikání zatím jen přemýšlíte, v obou situacích budete potřebovat hlavně PENÍZE. Nezdědili jste žádné peníze ani vám nikdo neposkytl finanční injekci. Cíl, který jste si vytyčili, vás natolik přitahuje, že vám nevadí pro začátek riskovat, jen abyste si jej splnili.
Kde se dostanete k půjčce pro začínající podnikatele? Kolik vám kdo může půjčit a za jakých podmínek? Vždy se nějaká pomoc najde. Je však nutné se zamyslet, zda d našeho podnikání bude tak úspěšný, že dokážeme čerpanou půjčku včas splatit.
Kde žádat nejdříve?
V prvé řadě oslovte stát
Možná tomu nevěříte, ale i stát má zájem o zvýšení počtu firem a podnikatelů v České republice. Vytvořte si podnikatelský plán a na nejbližším Úřadě práce a sociálních věcí předložte žádost. Částka, kterou můžete pro nastartování podnikání získat, není nijak závratná. Pohybuje se do 100 000 Kč. Vy pravděpodobně máte ale větší plán a potřebujete více než pár desítek tisíc korun.
Oslovte lidi (crowdfunding)
Pokud máte opravdu dobrý plán pro byznys, který by ocenili i lidé, dejte jim možnost to udělat. Vznikají crowdfundingové portály na internetu, kde můžete prezentovat váš koncept, na který vám budou peníze zasílat přímo budoucí zákazníci. Ti samozřejmě očekávají, že pak budou moct vaše služby využít, nebo se jim odvděčíte slevou, produktem zdarma a podobně. Známý je třeba portál Hit Hit. Za vyzkoušení nic nedáte.
Půjčka Vám poskytne víc
Předchozí možnosti jsou ovšem většinou nepostačující. Potřebujete více peněz. Jaké jsou další možné zdroje financování začínajícího podnikání?
Můžete oslovit banku nebo nebankovní společnosti pro poskytnutí půjčky. Musíte ale věřit, že budoucnost vašeho projektu bude příznivá a vy dokážete půjčené peníze včas a řádně splatit.
Situace v bankách není nakloněna začínajícím podnikatelům. Vyžadují aspoň půlroční podnikatelskou minulost, takže pokud teprve začínáte, tuto podmínku nesplníte.
Řešením může být žádost o běžnou půjčku jako fyzická osoba. Ovšem pokud nedisponujete příjem, budete muset oslovit nebankovku, protože některé z nich půjčí i bez prokázání příjmu. Ovšem vyžadují ručitele.
Pro ilustraci vám představíme banku a nebankovní společnost, u kterých můžete uspět jako začínající podnikatelé se svou žádostí o půjčku.
Půjčky pro začínající podnikatele
Profi Credit
Společnost Profi Credit nabízí podnikatelům 3 druhy půjček.
Startovací úvěr je určen těm podnikatelům, kterým banka jejich žádost zamítla. Půjčit si můžete už od 30 000 Kč.
Překlenovací úvěr je dobrý pro ty, kteří mají náhlou krizi během podnikání a akutní nedostatek fianncí pro pokračování. Po investici se vše může vrátit k lepšímu.
Účelový úvěr je ten, při kterém musíte přesně uvést důvod vaší žádosti. Společnost uhradí vaše faktury a vy pak peníze společnosti splácíte.
Česká spořitelna
Česká spořitelna nabízí bezúčelový úvěr pro podnikatele. Při něm můžete získat až 5 000 000 Kč. Dokonce můžete tento úvěr získat bez ručení, ovšem tehdy se splatnost sníží na 4 roky. Jakmile máte čím ručit, je doba splatnosti delší, 10 let.
Účelový úvěr pro podnikatele poslouží k nákupu služeb nebo produktů, potřebných pro podnikání. Je potřeba vše přesně doložit. Minimální výše půjčky je ale 300 000 Kč.
Slovo na závěr
Začít podnikání bez našetřených prostředků je u nás velmi těžké. Mnoho lidí se raději svého snu vzdá. Státní příspěvek je malý a nedostačuje. Nové a alternativní metody pro získání kapitálu jsou během na dlouhou trať. Banky vyžadují minimálně půlroční podnikatelskou historii, kterou zatím nemáte. Navíc si od banky půjčíte jen s ručitelem. Nebankovní společnosti mají poměrně vysoké poplatky a úroky. To působí začínajícím podnikatelům problémy. Asi nejjednodušší je zkombinovat více možností. Požádat o státní příspěvek, zároveň vytvořit projekt na crowfundingovém portále a požádat si o půjčku buď v bance, nebo u nebankovní společnosti. Ovšem jako fyzická osoba. Díky tomu bude získání peněz mnohem snazší.