Půjčka pro podnikatele – která banka Vám poskytne úvěr?

Peníze jsou jedním z hlavních problémů, a který se nevyhýbá ani podnikatelům. Při rozběhnutém podnikání, které se daří, nebývá financí většinou nedostatek. Ale co v případě, že svým byznys chcete teprve rozběhnout? Hodně (i nadějných) podnikatelů sahá často po půjčkách.

Běžná půjčka nebývá vždy pro začínajícího a někdy ani pro rozběhnutého podnikatele dosažitelná. Problémem může být nutnost zdokladovat bance své příjmy. Tyto instituce přinášejí možnost tzv. půjček pro podnikatele, které mají značně jednodušší podmínky na poskytnutí. Každá banka má ale podrobnosti poskytování půjček a ručení individuální.

Mikropůjčkový program

Mnoho lidí netuší, že je ještě jedna možnost, a to mikropůjčka nebo úvěr. Tuto možnost nabízí Národní agentura pro rozvoj malého a středního podnikání, která spustila svůj mikropůjčkový program. Zde můžete získat mikropůjčku s nejvýhodnějšími podmínkami na trhu. Charakter programu je revolvingový. Splátky slouží na poskytování dalších mikropůjček. Minimálně si můžete půjčit 70 000 Kč, maximálně 1 500 000 Kč. Je třeba splnit kritéria, a pokud požadavkům nevyhovíte, zbývají vám půjčky bankovních institucí.

Půjčky bankovních institucí

Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí pro podnikatele bezúčelový i účelový úvěr.

Bezúčelový úvěr pro podnikatele je určený na financování podnikatelských potřeb, není potřeba dokladovat účel. Výše je maximálně 6 000 000 Kč, na základě předložených finančních výkazů. Získat lze i úvěr bez zabezpečení se sníženou splatností, nebo úvěr se zabezpečením s delší splatností. Je možnost navrhnout splátkový kalendář na míru. Platí se úroky z čerpané výše úvěru, žadatel nemusí být ani klientem banky.

Účelový úvěr pro podnikatele je určený na provozní (materiál, suroviny) nebo investiční financování (koupě investičního majetku), rekonstrukci a modernizaci. Výše úvěru je minimálně 300 000 Kč, lhůta splatnosti do 10 let. Splácet se dá jednorázově nebo podle splátkového kalendáře. Úvěr je vhodný i pro neklienty banky.

ČSOB

ČSOB nabízí mnoho typů úvěrů pro stálé i nové klienty.

1) EU Investiční úvěr je určen pro nové i současné klienty, podnikatele s počtem zaměstnanců do 250. Minimální limit je 120 000 Kč, maximální 4 900 000 Kč. Záleží na účelu a také typu zabezpečení. Splatnost je nastavena na 1 až 10 let.

2) EU Provozní úvěr je také určen pro nové i stálé klienty, podnikatele do 250 zaměstnanců. Minimální limit je opět 120 000 Kč, maximální jen 3 000 000 Kč. Maximální doba splácení je 5 let.

3) Předschválený úvěr je určen pro současné klienty. Ti musí pravidelně využívat svůj podnikatelský účet. Minimální úvěrový limit je 30 000 Kč, maximální 1 000 000 Kč. Splatnost i forma se liší podle konkrétního typu produktu.

4) Malý investiční úvěr je zde pro stálé i nové klienty, kteří plánují nějaké investice, a to s limitem od 120 000 Kč do 15 000 000 Kč. Splátková doba se odvíjí podle účelu a také typu zabezpečení, od 1 do 15 let.  

Tato banka nabízí také například Povolené přečerpání účtu nebo úvěr pro zdravotníky.

Podnikatelské úvěry různých druhů nabízejí i ostatní banky, například Volksbank nebo UniCredit Bank.