Půjčka od soukromé osoby – jak na to, na co dávat pozor?

Potřebujete si půjčit peníze, a vyčerpali jste všechny možnosti, ať už banky nebo nebankovní společnosti? Pokud vám i tyto instituce odmítly půjčit, a potřebujete hotovost, je jedním z řešení půjčka od soukromých osob a investorů, která má však i mnohá úskalí a rizika. Vždy vyzkoušejte ale nejdříve finanční instituce.

Na internetu je nespočet inzerátů s nabídkou finančních prostředků od soukromníků. Je to téměř bezproblémový způsob jak získat finance, na druhé straně je půjčka od soukromých osob spojená s množstvím rizik, zejména při neschopnosti splácet.

Půjčka od soukromníka lepší než od rodiny?

Půjčka do soukromé osoby je nejstarším nástrojem půjčkového trhu. Řídí se Občanským zákoníkem. Předmětem půjčky nemusí být jen peníze v hotovosti, ale i auto nebo nemovitost, kterými za půjčku ručíte. Průběh půjčky je podobný většině půjček, kdy se zavazujete splatit půjčenou částku spolu s úroky v určitém stanoveném termínu.

Jak na půjčku od soukromé osoby – na co dávat pozor a standardní postup

Za půjčení peněz si věřitel od soukromé osoby obyčejně účtuje poplatek, a sepisuje se smlouva o půjčce. Zde jsou základní údaje o věřiteli a žadateli, a dalších několik bodů:

  • výše půjčené částky
  • úroková sazba, poplatky, sankce
  • ručení směnkou nebo majetkem žadatele, někdy ručení třetí osobou
  • celková splatná částka včetně úroků a poplatků
  • podrobný splátkový kalendář

Při podpisovaní půjčky je potřeba smlouvu dokonale prostudovat, žadatel musí být s jejím zněním ztotožněn a porozumět jí. Jde hlavně o text psaný drobným písmem, zde jsou často uvedeny nevýhodné podmínky. Nejlépe je si tento druh půjčky předem prověřit a získat alespoň nějaké reálné reference od ostatních žadatelů v minulosti. Věřitel většinou neprověřuje vaši zadluženost, nenahlíží do registrů, ale bude pravděpodobně požadovat nějaké záruky. Často je to zaručení se majetkem, jako je automobil, nemovitost nebo směnka. Někdy je třeba ručit třetí osobou (bývá to majetek nebo směnka). Peníze vám jsou vyplaceny na ruku, nebo vám jsou poslány na účet, který jste uvedli při podpisu smlouvy.

Na začátku komunikace vyžadují věřitelé od žadatelů údaje, jako je jméno, základní údaje, adresa, datum narození, částka, kterou chcete půjčit, telefonní kontakt a výše měsíčního příjmu. Už zde byste měli být obezřetní. Některé údaje mohou být zneužity. Musíte si být opravdu vědomi, že půjčku od soukromé osoby budete moct pravidelně splácet a že podmínky pro vás nejsou výrazně nevýhodné. Sankce a poplatky, které můžete přehlédnout, mohou být až likvidační. V konečném důsledku můžete přijít o majetek.

Výhody půjčky od soukromé osoby

Půjčky poskytují většinou majetní lidé, kteří chtějí své volné prostředky zhodnotit lépe než v bance. Tento segment trhu s půjčkami je v podstatě bez jakékoliv kontroly, proto je dobré vyhledat více nabídek, porovnat je a vybrat si, co zní nejvýhodněji. Důležité jsou i reference a zkušenosti ostatních. Výhodou je, že se k penězům dostanete velmi rychle, a nikdo nezkoumá, jak moc jste zadluženi. Půjčka je bezúčelová, bez dokládání příjmů, a nebývá potřebné ručení. Horní hranice není stanovena.

Nevýhody půjčky od soukromé osoby

První nevýhodou je neznalost věřitele, jeho zázemí a poměrů. Může se jednat o podvodníka s neznámým původem finančních prostředků, je proto dobré najít si nejdříve reference, důvěryhodné informace a prověřit si tuto půjčku. Připravit se musíte na vyšší úrokové sazby, celkové poplatky a skryté poplatky se mohou vyšplhat do závratných výšek. Vše by mělo být součástí smlouvy. Je potřeba dodržovat termíny a splátkový kalendář. Opoždění může znamenat vysoké penále a sankce. Pozor si dávejte na formu zabezpečení. Může jít o podvodníka, který váz za pár stovek korun připraví o auto nebo jiný majetek.

Závěr

Půjčky od soukromých osob by měly být až poslední volbou, pokud nepochodíte u bank nebo nebankovních společností. Vyvarovat bychom se měli impulzivnímu a nepromyšlenému jednání. Půjčky od soukromých osob mají mnohé výhody, na druhé straně ale i svá rizika. Opatrnost je na místě, zvážit musíme reálné možnosti splácení.