Půjčka jenom na občanský průkaz. Kdo mi ji poskytne?

Pokud máte akutní potřebu půjčit si někde peníze a nablízku nemáte nikoho ochotného, stále ještě máte šanci. Poskytovatelé půjček žadatelům kladou různé podmínky. Většinou jde o ručení, dokládání příjmu nebo jiné formy zabezpečení, které chrání poskytovatele před případným nesplácením.

Možná jste mladý člověk, student, který se nemá čím prokázat a jedinou možností, jak se k penězům dostat, je prokázání se občanským průkazem.

Může být občanský průkaz (OP) opravdu jediným dokladem, na základě kterého máte šanci získat půjčku? Nebo budete potřebovat více dokumentů? Podívejte se i na několik poskytovatelů, kteří mohou tento typ půjčky nabídnout.

Občanským průkazem si velkou důvěru nezískáte

Velmi důležité je riziko splácení půjčky. Právě toto riziko určuje ve velké míře budoucí úrok, případně i další poplatky za půjčku. Na základě rizikovosti se určí i úrok a poplatky. Je to vše proto, aby nebyl poskytovatel v případě nesplácení ve ztrátě. Čím vyšší je rizikovost, tím dráže vás půjčka ve svém důsledku bude stát.

V bance s občanským průkazem určitě neuspějete, pokud nejste jejím klientem. Půjčku vám zamítnou nebo požádají o další potřebné doklady. Pokud jste klientem a máte u banky běžný účet, banka může a nemusí půjčka odsouhlasit.

Pokud ovšem v bance neprokazujete aktivity, je jedinou možností, jak se dostat k penězům, oslovit nebankovního poskytovatele.

Ovšem OP není nijak váženým dokladem ani u nebankovek. Ovšem takové půjčky přesto existují.

Jsou půjčky na občanský průkaz výhodné?

Poměrně nedávné a čerstvé vládní nařízení s názvem úrokový strop určuje, že žádný poskytovatel nemůže nastavit celkový úrok se všemi poplatky vyšší než 30% ročně. Ve starších článcích se možná dočtete, že někteří poskytovatelé půjček na OP nastavují úrok až na 100% ceny půjčky. Tyto informace jsou ale staršího data než nařízení vlády. Taková smlouva by byla neplatná a vše by vám při případném soudním sporu „hrálo do karet“.

O výhodnosti takových půjček se dá hovořit jen hypoteticky. I když se každá nabídka liší svými parametry, může se člověk ptát, zda se 30% úrok dá vůbec nazvat výhodným.

Půjčky nejčastěji ve formě spotřebního úvěru

V médiích věnovala půjčkám na OP velkou kampaň společnost Quatro, v jejích patách pak jde HomeCredit.

Spotřební úvěr vlastně není nic jiného, než půjčka, u které za vás uhradí poskytovatel nákup, a vy mu následně splácíte peníze. S prodejcem pak už dále komunikovat nemusíte. Výhodou je rychlé vyřízení půjčky. Během několika minut se dozvíte, zda vám bude úvěr poskytnut, nebo ne. Z obchodu okamžitě odcházíte s výrobkem. Nic nemusíte složitě vyřizovat nebo dokládat. Poskytovatel si vás ale prověří v registrech a půjčka vám odsouhlasena být nemusí. U každé společnosti je to ale trochu jinak.

Kde jinde najdeme půjčku na OP?

O půjčku můžete ale zažádat i bez toho, abyste museli hned něco kupovat. Jaké máte možnosti?

 • Pro půjčku si můžete zajít do vaší banky nebo kamenné pobočky některého poskytovatele
 • Dnešním trendem jsou rychlé SMS půjčky. Zde vám taky může stačit jen OP. SMS a telefonické půjčky jsou nejoblíbenější pro svou rychlost a snadnost vyřízení. Nemusíte ani nikam chodit.
 • Půjčky přes internet na OP vás zbaví nutnosti komunikovat s obchodními zástupci nebo operátory. Stačí vyplnit online formulář za pár desítek minut může být půjčka odsouhlasena a můžete mít peníze na účtu. Vše záleží ale i na úředních hodinách každého poskytovatele.

Výhody půjček  na OP by se daly všeobecně shrnout následovně:

 • Může být schválena, i když jinde vás odmítli
 • Bez dokládání příjmu
 • Krátká doba pro schválení
 • Bez prokazování účelu
 • Bez nutnosti potvrzení od zaměstnavatele
 • Bez nahlížení do registrů (nemusí platit vždy)
 • Většinou je možnost odkladu splátek i předčasného splacení, často bez poplatků navíc

Nevýhody půjček na OP:

 • Vysoký úrok je nevýraznějším argumentem
 • Celková cena a poplatky

Ovšem samozřejmě může se vám stát, že najdete férového poskytovatele s výhodnými podmínkami.

Pro koho jsou půjčky na OP vhodné?

Půjčky na OP jsou vhodné pro ty lidi, kteří nechtějí nebo nemohou doložit příjem  ataké pro ty, kteří nechtějí přiznat, na co peníze potřebují.

Zároveň mohou být lákavé pro nezaměstnané, matky na mateřské dovolené, studenty, důchodce, lidi zdravotně postižené a podobně. Jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou dodat žádný další doklad o jejich osobě.

A co konkrétní nabídky společností?

Se svou žádostí můžete oslovit téměř kohokoliv, u koho je pravděpodobné, že nabízí i půjčky na OP. Informujte se a na každou nabídku si můžete vytvořit vlastní názor.

 • Mezi banky, které vám mohou půjčku na OP poskytnout, patří Poštovní banka, Česká spořitelna i další. Ovšem pozor, musíte být jejich klienty.
 • Mnohem více je nebankovních poskytovatelů. Zmínit můžeme Cetelem nebo Ferratum. Jsou ale i mnohé další. Najdete je i zde na našich stránkách s přehlednými recenzemi.

Doporučení na závěr

Vždy si důkladně promyslete, zda jste schopni svou půjčku splatit. A to platí o všech, nejen těch na OP. Vidina rychlého nákupu nebo peněz na vašem účtu může být zaslepující. Položte si otázku, zda opravdu potřebujete právě teď tyto penze, zda máte dostatečně vysoký příjem pro splácení a zda je tento příjem jistý po celou dobu, kdy budete společnosti zavázáni. Jestliže si odpovíte na vše kladně, můžete o tuto půjčku klidně požádat. Jakmile ale některá z odpovědí bude záporná, raději vše znovu promyslete.