Půjčka a podvod: jak podvodníky rozpoznat?

Víte, co mají společného pojmy jako úvěrový podvod, lichva, exekuce nebo bankrot? Všechny mohou být důsledkem půjčení si peněz od nesprávného a podvodného poskytovatele.

V tomto článku vám poradíme, jak rozpoznat nedůvěryhodného poskytovatele a jak předvídat jeho „nekalé“ zájmy.

 

Seriózní firma vs. „lichvář“

Dne snení zas etakový problém najít seriózního poskytovatele půjček. Nejčastěji jsou žádány banky. Ovšem jelikož nejsou vždy ochotné půjčit, zejména v případech, kdy se žadatel o půjčku nejeví jako bezpečný klient a jde o potencionálního dlužníka, často se lidé obracejí i na jiné poskytovatele.

Zájemce odmítnutý bankou se obrací na alternativní možnosti, většinou na nebankovní poskytovatele půjček. S těmi se „roztrhl pytel“. Mezi nabídkami může být snadné se ztratit a dostat se až k podvodníkům.

Ovšem existuje dostatek společností s dobrou pověstí, na které se lze obrátit. Stejně tak je ale hodně těch neseriózních.

Jak rozpoznat nedůvěryhodného poskytovatele

Žádá peníze dopředu

Máte nedostatek peněz, a proto si chcete půjčit. A přesto po vás chce psoyktovatel nějaké peníze dopředu?  Seriózní poskytovatel od Vás nikdy nebude žádat poplatky dopředu. Ano, poplatek existuje, ovšem je připočítáván do celkové částky i s úrokem. Jen podvodník chce peníze dopředu. Odvolává se na různé poplatky za vyřízení, registraci a podobně. Pak se často stane, že zinkasuje peníze a přestane odpovídat na emaily, nezvedá telefon a na adrese se nezdržuje.

Vždy, když se přes všechna rizika rozhodnete dát svou důvěru někomu, o kom nemáte představy ani reference, ověřte si jeho totožnost, chtějte kopii dokladu totožnosti, řádně si pročtěte smlouvu a nikdy si nepůjčete bez uzavření řádné smlouvy. Ve smlouvě musí být vše důležité uvedeno, a pozor na drobný text.

Nabízí podezřele výhodnou smlouvu

Zkuste smlouvu o půjčce porovnat s podobnými, které jste doposud viděli. Jakmile se vám zdá příliš výhodná, půjde asi o podvod. Skrývají se za ním třeba vysoké poplatky, nebo jsou zatajeny informace o nevýhodném předčasném nebo opožděném splacení.

Vystupuje jako vlivný cizinec

Většinou jde o různé SPAMy, které lidem chodí na email. Jsou viditelně přeložené přes internetové překladače a často vás žádají o osobní údaje (účet, číslo OP, adresu atd.). Odesílatelem je někdo honosného zahraničního jména. Ovšem tyto půjčky jsou nereálné a podvodné. Tyto zprávy ani nečtěte a okamžitě je mažte, mohou dokonce obsahovat počítačové viry. 

Nejsou uvedeny kontaktní údaje

Může se stát, že narazíte na seriózně vypadající a dobře zpracovanou nabídku a smlouvu. Vždy si zkontrolujte, zda uvedené kontakty platí, zda se můžete na číslo dovolat nebo že společnost odepisuje na emaily. I pokud si všimnete, že zaměstnanci neodpovídají ochotně na otázky, odpovědi jsou vyhýbavé nebo vás odkazují někam jinam, z této půjčky asi nic nebude. Dejte si i tu práci a vyhledejte danou společnost na internetu. Dozvíze se i hodnocení od lidí, kteří s ní mají zkušenost.

Má nedůvěryhodnou internetovou stránku

Na takových stránkách mnohdy najdete pouze jakýsi formulář, žádající vás o osobní údaje. Není zde uvedeno nic o poskytovateli půjčky a zřizovateli této stránky. Pokud je uvedeno sídlo, často je to mimo ČR a jména lidí jsou cizokrajná, což je samo o sobě podivné a důvodem pro ignoraci nabídky.

Laciná/ amatérská reklama

Známá a bezpečná společnost většinou investuje i do kvalitní sebeprezentace. Pokud se jedná o společnost, která chce půjčit mnoho peněz, ale přesto má nedůvěryhodnou reklamu, je to podivné. Doporučujeme vyhnout se drobným inzerátům v novinách, letácích, řádkové inzerci, případně dokonce doma vyrobeným letákům.

Kdo se nejčastěji stane obětí podvodu

Podvodníci se ve všech oblastech zaměřují na určité skupiny lidí, a ani u půjček tomu není jinak. Jsou vyhledáváni ti lidé, u kterých se předpokládá, že kvůli horší finanční situaci budou snadnější „kořistí“.

Bývají to:

Nezaměstnaní- lidé bez příjmu se často dostávají do dluhů a neuvažují dostatečně racionálně. Snaží se pak co nejrychleji dostat k penězům a neprověřují nabídky. Často jsou obětmi těch podvodných půjček, u kterých není třeba dokládat příjem.

Důchodci- staří lidé jsou obecně snadným terčem podvodníků. Mnohdy jsou důvěřiví a neumí se bránit. Nepřipouštějí si, že se mnozí mohou chovat nečestně a podepíšou smlouvu, o které ani netuší, co obsahuje.

Mladí lidé- jsou často líní si peníze sami vydělat a mají špatnou finanční gramotnost. Mnohdy podepíšou kdeco a nedbají na následky. Jsou rovněž ovlivněni reklamou v televizi a dalších médiích.

Lidé s nižším vzděláním- mívají nedostatek podezřívavosti a špatnou finanční gramotnost. Nerozumí právnickým termínům, nedokážou si představit své závazky reálně.

Závěr

Pokud se dostanete do finanční tísně, o půjčku zažádejte u některého ze seriózních poskytovatelů, ať už bankovních či nebankovních. Zde na těchto stránkách se můžete dočíst mnoho informací a recenzí.