Konsolidace půjček: jak probíhá a v čem spočívají její výhody?

Co znamená poměrně složitý výraz konsolidace půjček? Je to výměna vícero půjček za jednu novou, neboli také sloučení půjček.

Kdy je dobré využít konsolidaci?

Ideální je konsolidaci nepotřebovat. Jenže realita bývá jiná. Mnoho lidí odlehne drahým lákadlům a vezme si na ně ne právě nejvýhodnější úvěr. K tomu se přidá dluh na kreditní kartě, nebo přečerpání účtu. Splácení začíná být neúnosné. Může se stát, že na nějakou splátku zapomeneme. Splácení několika úvěru naráz tak přináší nejen finanční problémy, ale zabírá také drahocenný čas. Může z toho vzniknout chaos. Z toho vytěží akorát tak banky nebo nebankovní společnosti.

Řešení problémů se splácením vícero úvěrů – konsolidace půjček

Pro konsolidaci se lidé rozhodují ze dvou hlavních důvodů

  • Ušetří na měsíčních splátkách
  • Zjednoduší si proces splácení

Většina lidí po konsolidaci sahá proto, aby ulevili své peněžence. Nejde o žádný složitý trik. Konsolidací dosáhnete nižší měsíční splátky na základě jednoduchých principů. Jeden věřitel se rovná jedna smlouva. Domluva a administrace jsou mnohem jednodušší. Jsou jen jedny podmínky, termíny a pokuty.  

Snížení úrokové sazby

Konsolidační úvěr je výhodný tehdy, když je zatížený nižší úrokovou sazbou než všechny existující úvěry společně. Nejvýhodněji se konsolidují zjevně nevýhodné úvěry. Těmi bývají kreditní karty a povolené přečerpání účtu. Mají mimořádně vysoké úrokové sazby, opomenout nelze ani různé poplatky, ve kterých není lehké se vyznat.

Příklad:

Dluh na kreditní kartě: 55 000 Kč
Úrok na kreditní kartě: 25 %
Úrok konsolidačního úvěru: 15 %

V této situaci je konsolidace půjčky mimořádně výhodná. Vyplatí se ale i při spotřebních úvěrech, i když rozdíl mezi úroky nemusí být tak moc veliký.

Na výběr je ze dvou způsobů konsolidace:

  • konsolidace bez zabezpečení nemovitostí
  • konsolidace se zabezpečením nemovitostí (bývají více finančně výhodné, ale vystavujete svůj majetek riziku)

Prodloužení doby splácení

Prodloužením doby splácení lze měsíční splátky o něco snížit. Pokud máte na krku spotřební úvěry s dobou splácení na maximu, vždy můžete sáhnout po konsolidačním úvěru zajištěném nemovitostí. Ovšem je třeba opatrný a zodpovědný přístup, abyste nepřišli o střechu nad hlavou.

Hlavní výhody konsolidace půjček

1. Pokles úrokových sazeb a snížení měsíčních splátek

2. Ušetření času a administrace

3. Po konsolidaci existuje jen jeden věřitel

4. Půjčky je možné konsolidovat so zajištěním nemovitostí

5. Konsolidační úvěr je možné čerpat nad hranici refinancované částky

Můžete si dopřát i něco navíc pro vlastní potřeby.

6. Nižší měsíční poplatky za vedení půjčky

Čím máte více půjček, tím je více poplatků. U konsolidace platíte jen jeden poplatek.

Konsolidace půjček není pro každého

Většině lidí konsolidace dokáže pomoct. Není to však kouzelný proutek, který vás rázem zbaví starostí a závazků. Pokud máte zájem o konsolidaci, budete stále muset být schopní získat nový úvěr.

Opatrnost se při konsolidaci vyplácí

Konsolidační půjčka je jako každá jiná půjčka. Je třeba dávat si velký pozor. Konsolidaci půjček nabízejí banky, nebankovní společnosti a dokonce i soukromé subjekty. Nevíce nebezpeční jsou soukromí poskytovatelé půjček. Nejmenší riziko je u bank. Problém u bank je v tom, že nepůjčí jen tak někomu. Pokud máte problémy se splácením, nebo jste je měli v minulosti, banka před vámi pravděpodobně zabouchne dveře. Nebankovní společnosti půjčí téměř každému. Ovšem za cenu vysokých úroků. Dejte si pozor hlavně na ručení nemovitostí. Může se stát, že při nesplácení budete čelit exekuci. Jinak ručíte akorát svou důvěryhodností. Pokud půjčku přestanete splácet, nic se neděje. Maximálně vám už nikdo nikdy nepůjčí.

Výběr konsolidačního partnera

Každá dobrá konsolidace začíná výběrem spolehlivého partnera. Dávejte si pozor na nebankovní společnosti. Vždy využijte služeb známé firmy, která je léta léty prověřená. Půjčky bývají drahé, ale přístup férový. Ovšem některé společnosti nebo soukromí poskytovatelé zneužívají ručení nemovitostí pro rychlé obohacení. Na základě několika opožděných plateb vás mohou dotlačit až k exekuci.