Auto na půjčku nebo na leasing – co se vyplatí víc?

Pro většinu lidí je automobil nezbytností. Dostávají se s ním do práce nebo jej přímo potřebují k činnosti, která jim vydělává peníze. Dalším se rozrostla rodina a hromadná doprava je nedostačující. Jestliže zvažujete koupi auta, ale momentálně nemáte dost peněz pro jednorázovou platbu, máte dvě možnosti. Buď si vezmete na auto jednu z mnoha dostupných bankovních nebo nebankovních půjček, nebo zvolíte koupi auta na leasing.

Jaký je mezi leasingem a půjčkou rozdíl? Pokusili jsme se vám zjistit, jaká možnost vypadá nejvýhodněji, jak docílit odsouhlasení žádosti a na jaké podmínky se musíte připravit. Jedno je jisté. Kdo si na auto jednou zvykne, nebude chtít více jinak.

Leasing je v podstatě dočasný pronájem

Leasing je v mnoha svých vlastnostech podobný klasické půjčce, protože je jedná o zisk peněz na určitou věc. V nastaveném časovém intervale budete splácet dohodnutou částku. Ovšem rozdíl je poměrně markantní. Díky půjčce si můžete danou věc koupit a tím pádem je vaše. Nikdo se vás u bezúčelové půjčky nebude vyptávat, co si chcete pořídit.

Leasing je ale rozdílný. Na leasing si totiž auto nekoupíte, ale jen si jej pronajmete. Oficiálním majitelem auta se stanete až když jej úplně splatíte. Kromě na auta jej lze využít na výrobní mechanismy, nové stroje, počítače a na další zařízení potřebné pro podnikání.

Leasing dělíme na dva typy:

1. Finanční leasing

Na auto vám jsou poskytnuty peníze s tím, že veškerou starost o ně a údržbu máte ve své režii. Musíte zabezpečit kontroly, servis, přezutí pneumatik a pojištění vozidla. Jakmile za automobil uhradíte poslední splátku, budete mít možnost odkoupit jej za dopředu domluvenou částku, protože je stále majetkem leasingové společnosti. Nelekejte se. Jelikož jste auto spláceli každý měsíc, je částka za odkup více méně symbolická, třeba v řádech stokorun. Pak už je auto nebo jiný předmět leasingu ve vašem vlastnictví.

Často je zde nutnost zaplatit akontaci. Jde o vstupní poplatek, který dosahuje přibližně 30% hodnoty auta. To znamená, že tento druh leasingu není vhodný pro každého. Ne všichni jsme schopni uhradit za auto v hodnotě 90 000 Kč akontaci ve výši 27 000 Kč. Ovšem čím dál více leasingových společností od úhrady akontace pomalu upouští. Je to kvůli lepší přístupnosti produktů co nejširší veřejnosti a snaze rozšířit si klientelu.

2. Operativní leasing

Jde o pronájem vozidla (nebo jiného předmětu leasingu) v pravém smyslu slova. Většinou se s ním ale setkáte u méně náročných položek, nežli jsou auta. Firmy jej využijí při pronájmu strojů, nářadí, kopírek nebo aut. Jde o věci, které při denním použití poměrně rychle podléhají opotřebení. Servis má totiž na starost právě leasingová společnost.

Jakmile uplyne doba operativního leasingu a vy máte zájem daný předmět používat i nadále, vymění vám jej za nový. Ovšem tato forma vychází finančně mnohem nákladněji než forma finančního leasingu. Proto je využíván téměř výhradně podnikateli a velkými firmami.

Auto na půjčku

Na našich stránkách si můžete přečíst hodnocení mnoha různých poskytovatelů půjček všeho druhu. Jedná se o banky i nebankovní společnosti. V jejich nabídce je často i možnost půjčky na cokoliv, bez dokládání účelu. Jsou s krátkou dobou splatnosti ale i s možností dlouhodobého splácení i vysokých částek. Najdete u nás kompletní recenze a hodnocení mnoha společností.

Žádná půjčka, určená konkrétně pro nákup auta, neexistuje. Peníze vám budou půjčeny po prokázání schopnosti splatit je. Pravidla mohou být různé. Většinou musíte být plnoletým občanem České republiky a mít pravidelný příjem. V pokročilém věku se raději informuje o věkovou hranici, většinou je to 65 let. Jestliže jste momentálně bez práce, můžete se prokázat i jiným příjmem. Jedná se často o důchod, sociální dávky, rodičovský příspěvek. Pokud ani takovýto příjem nemáte, nebo jej zkrátka nemůžete nijak doložit, budete potřebovat ručení. Zaručíte se něčím, na co vám věřitel, v případě vaší neschopnosti splácení půjčky, může sáhnout (dům, auto…)

Výhody leasingu

Každý leasing má trochu jiné podmínky a parametry. Leasing rády poskytují i samotné společnosti. V případě problémů se splácením vám totiž mohou předmět leasingu odebrat. Mezi hlavní výhody většinou patří (může to být i jinak):

 • Jsou bez ručitele
 • Nepotřebujete dokládat příjem
 • Oproti získání půjčky jsou zde míně přísné podmínky
 • Vyřízení je snadnější

Nevýhody leasingu

 • Jako hlavní nevýhodu vnímáme akontaci. Ta nutí zákazníka mít určitý vstupní kapitál.
 • Rovněž zarážející jsou drahé poplatky za předčasné splacení.

 

Výhody půjček

 • Vyřízení je dnes velmi rychlé (půjčky online, SMS půjčky)
 • Stačí mít příjem nebo ručitele
 • Nedokazujete účel půjčky
 • Je velký výběr společností a jejich produktů

Nevýhody půjček

 • Nahlíží se do registru dlužníků
 • Ne vždy je půjčka odsouhlasena
 • Jsou zde poměrně vysoké poplatky a úroky

 

Naše hodnocení

Snad jsme vám osvětlili rozdíl mezi běžnou půjčkou a leasingem. Každý žadatel má jiné prostředky a možnosti. Pokud disponujete nějakým vstupním kapitálem, který můžete obětovat na akontaci, využijte leasing. Jakmile ovšem máte malý příjem, nebo jej nemůžete či nechcete dokazovat, bude pro vás asi vhodnější běžná bankovní nebo nebankovní půjčka.

Vyhýbejte se nedůvěryhodným, podezřelým a neověřeným společnostem, prezentovaným na internetu. Zjistěte si nezávislé hodnocení, ohlasy uživatelů a recenze na různých stránkách a diskusních fórech dejte i na osobní doporučení.