Půjčky na směnku – proč jsou tak rizikové?

Na trhu s půjčkami je už tolik druhů produktů, že pro běžného spotřebitele začíná být náročné se v nabídce úvěrů orientovat. Jak vybrat ten nejideálnější, to je těžká otázka. Kvůli špatné ekonomické situaci si získávají stále větší oblibu okamžité půjčky, které mají nejjednodušší způsob vyřízení. Ovšem stále více žádanými produkty začínají být půjčky na směnku. Ty jsou opravdu rychlé, snadno se schvalují, a téměř není třeba žádná administrativa.

Oblíbené rychlé půjčky bez administrativy

U těchto půjček se vás nikdo neptá na potvrzení ze zaměstnání a dokumenty dokládající pobírání důchodu nebo jiného státního příspěvku. Není potřeba žádné předkládání účelu, nikoho nezajímá, co s poskytnutými penězi uděláte. Nepotřebujete ručitele, a neručíte nemovitostí ani automobilem. Jak je tedy možné, že takové poskytovatelé někomu bez problémů půjčí, a vystačí si s jedinou směnkou, které zde slouží jako poměrně nejistá záruka návratu financí?

I když není vrácení peněž dlužníkem při této formě půjčování nikdy jisté, poskytovatelé mají vyhráno již při podpisu smlouvy. Směnka slouží jako doklad, která investorovi z právního hlediska zaručí zajištění jeho pohledávky. Jednoduše řečeno, pokud nevrátíte peníze včas, poskytovatel půjčky vás může připravit i o celý majetek. Pokud máte cenné hmotné statky, které mají hodnotu půjčené částky, ty mohou být adekvátní náhradou za jeho „ztrátu“ finančního obnosu. Ničím oficiálně neručíte, u produktů vystupuje nastavení jako bez ručitele. Ovšem opak je pravdou. Na směnce je zaznamenaná suma, kterou je třeba vrátit. Pokud se tak ale nestane, majetek v požadované hodnotě propadne ve prospěch investora. Nebo jste si snad mysleli, že vám někdo půjčí i pěticifernou částku, a nezabezpečí si chytře vrácení svého vkladu i s úroky?

Jak funguje půjčování na směnku?

Pro mnoho lidí může být půjčka na směnku velkým lákadlem. Pokud jste v hrozivé finanční situaci, a nechtějí vám půjčit už ani nebankovní společnosti z důvodu záznamů v některých registrech nebo neschopnosti ručit, můžete se snadno nechat zlákat. Ovšem, tyto půjčky jsou skutečně rizikové, a to právě kvůli podepsání samotné směnky. Věřitel má právo získat nazpět dlužnou částku v jakékoliv formě. Nikdy nevíte, zda se nestane něco, kvůli čemu nebudete schopni splácet. Můžete tak přijít třeba o bydlení. Půjčka na směnku je i navzdory tomu stále populárnější, a to kvůli snadnému procesu jejího získání. Ten je krátký, nenáročný, a nezatíží ani jednu ze stran.

Co potřebujete k půjčce na směnku

Požádat o takovou půjčku může každý. I když je třeba zadlužený u jiných společností. Jsou to snadno a rychle získané peníze. Nic neprokazujete, nic se nedokumentuje. Jediné, co potřebujete, je občanský průkaz a druhý doklad potvrzující adresu vašeho trvalého bydliště. To jsou dvě náležitosti potřebné ke schválení. Ještě musíte absolvovat osobní setkání s poskytovatelem půjčky. Při něm podepíšete směnku. Ta se stává právoplatným dokladem. Je na ní zapsaná dohodnutá částka, forma splácení, úroková sazba a výše celkové částky, kterou musíte vrátit. Peníze dostanete vyplacené v hotovosti.

Soukromí věřitelé, nejčastější poskytovatelé půjčky na směnku

Soukromé fyzické osoby, které v tomto sektoru podnikají, vám na směnku půjčí nejdříve. Nemají právo nahlížet do registrů, na trhu nevystupují jako úvěrové společnosti. Směnky jsou pro ně nejjednodušším způsobem, jak peníze půjčit na úrok, a jak to udělat legálně. Ovšem podmínky mohou obsahovat i pořádné nesmysly. Vždy si dejte pozor, k čemu se zavazujete svým podpisem. Pozor na podvodníky! Najde se jich dost, využívají finanční tísně, a okrádají především důchodce a občany s nižším vzděláním.

Proč se vyplatí půjčit si na směnku?

K půjčce se mohou dostat formou směnky i ti lidé, kteří by jinde půjčku nezískali, například neplatiči, nezaměstnaní nebo neprosperující podnikatelé. Můžete být klidně na černé seznamu v registrech. Rychlé a jednoduché půjčky bez papírování vypadají velice lákavě. Získat může i dost vysoké částky. Ovšem doporučit je lze pouze v případě, že dokážete splácet bez komplikací. Vždy podepisujte jen jednu směnku! Každý další papír je dalším dluhem a důkazem pro soud. Pokud můžete, poohlédněte se po jiných typech půjček. Na trhu je jich poměrně hodně, bankovních i těch nebankovních.