Bankerat
Přímé půjčování peněz mezi osobami
Lidé, kteří potřebují půjčit finanční hotovost, mohou kromě klasických půjček od banky či nebankovních institucí požádat i soukromé osoby, které peníze nabízejí, a to prostřednictvím takzvaných půjčkomatů. Půjčkomaty vznikly před několika lety ve Velké Británii, k nám tento fenomén dorazil až v poslední době.
Žadatel si sám zadá podmínky, které je schopen u půjčky akceptovat
Jedná se způsob, kdy jsou půjčky poskytovány na základě internetové aukce. Každý, kdo má zájem o půjčku, se na půjčkomatu zaregistruje a zadá si požadavky, za kterých by byl ochoten na půjčku přistoupit. Může si tak například sám zvolit, jaké chce mít úroky, kolik peněz si potřebuje půjčit, jak dlouho bude splácet atd. Případní zájemci o poskytnutí půjčky se pak žadateli ozvou.
Internetové aukce půjček na půjčkomatech jsou výhodné pro obě strany. Budoucí dlužník má možnost si sám určit podmínky, za kterých je schopen si půjčku vzít, věřitel pak má možnost si pohodlně vyhledat klienta, kterému peníze půjčí.
Pozor na zneužívání
V případě půčkomatů je však na místě varovat, že mnoho věřitelů této možnosti zneužívá a nabízí své služby za nevýhodných podmínek, neboť jsou si vědomi toho, že případní dlužníci jsou ve finanční tísni a mohou tak přistoupit i na horší podmínky. Je však na každém dlužníkovi, zda o nevýhodnou půjčku nakonec projeví zájem či nikoliv. Samotné dlužníky si prověřují i půjčkomaty tak, aby zde nebyly žádosti od osob, které jsou tzv. notorickými dlužníky, mají již jiné, dosud nesplacené závazky a chtějí z věřitelů pouze vylákat peníze.
Budoucnost půjčkomatů
Je otázkou, kam se v našich podmínkách budou půjčkomaty v budoucnu ubírat a zda se natrvalo v České republice prosadí. V tuto chvíli lze říci, že zájem o přímé půjčky prostřednictvím půjčkomatů roste. Přestože se provozovatelé půjčkomatů snaží minimalizovat riziko, prozatím je asi bezpečnější si sjednat klasické bankovní či nebankovní půjčky.